1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

2014-2015 SEZONU TEKİRDAĞ İL HAKEM KURULU ETKİNLİK TAKVİMİ

etkinlik2015

2014-2015 FUTBOL SEZONU TEKİRDAĞ İL HAKEM KURULU TALİMATLARI

                                                                                                                                                                                                           ihktlmt2015

 

 

 

 

 

 

2014-2015 FUTBOL SEZONU TEKİRDAĞ İL HAKEM KURULU TALİMATLARI

1-Talimatlar 11.07.2014 tarihinde yürürlüğe giren MHK talimatları esas alınarak hazırlanmıştır. Talimatlarda Hakem Yönetim Sistemi HYS,  İl Hakem Kurulu ise kısaca İHK olarak anılacakır. Talimatlar tüm hakem ve gözlemcileri bağlamakta olup, ayrıca MHK talimatları da www.tff.org. adresinden  incelenmeli ve uygulanmalıdır.

2- İHK; Tüm Hakem ve Gözlemcilerle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada tüm iletişimi HYS ile yapacaktır. HYS duyuru bölümünde yayınlanan talimat ve bildiriler tüm Hakem ve Gözlemcileri bağlamakta olup, duyuruların onaylanması gerekmektedir.

3- Haftalık müsabaka atamaları Perşembe günleri saat 20:00’den sonra  HYS sisteminden yayınlanarak duyurulacak ve bu tebligat yerine geçerli olacaktır. 

4- Müsabaka atama tebligatını alan Hakem ve Gözlemciler en geç Cuma günü saat 14:00’ e kadar atamasını onaylamalıdır. 

5- Hakem ve Gözlemciler sistemde kayıtlı tüm bilgilerinden bireysel olarak sorumlu olup, herhangi bir bilgi değişimini sisteme girerek  güncellemelidirler. 

6- Mazeretlerin HYS  girişi Salı saat 22:00’ye kadar olup, bu saatten sonra sistem otomatik kapatılmaktadır. Sadece atamadan sonraki çok özel veya acil olan mazeretler Kurulumuz Raportörü’ne  bildireceklerdir.

7- MHK tarafından görevlendirilen Ulusal Hakem ve Yardımcıları, Bölgesel Hakem ve Yardımcıları ile Bölgesel Gözlemciler Kurulumuz Raportörüne bildirimde bulunacaklardır. Aynı müsabakaya birden çok Hakem gidecekse sadece en kıdemli olanı tümü için bildirimde bulunacaktır. 

8- İlimizde  yapılan  Bölgesel ve İHK Eğitim çalışmalarına katılım zorunludur. Bölgesel EPAK seminerlerine katılmayan Hakem ve Gözlemcilere bir sonraki seminere kadar müsabaka görevi verilmeyecektir. 

9- Antrenmanlar Salı ve Perşembe günü İHK’nun belirlediği yerlerde yapılacaktır. UH, UYH, BH, BYH’lerin her ikisinede katılımları zorunlu olup, İL-ADAY hakemlerinin sadece bir antrenmana katılmaları yeterlidir. Antrenman sorumlularını İHK belirleyecektir. 

10- 2014-2015 Etkinlik Takvimi yayınlanacak olup; bu takvimde eğitim çalışmaları, Atletik ve Cooper testleri ile diğer etkinliklerin yer ve tarih bilgileri bulunacaktır.

11- Müsabaka görevi olanlar uygun bir kıyafet ile stada en az bir saat önce ulaşmalıdır. Deplasman maçlarına gözlemci ile gidilebilir. Bu durumlarda Gözlemci ile görüşülmelidir.

12- Gözlemciler müsabakada güvenlikten sorumlu olduğunu unutmayacaklar, müsabaka öncesi devamı ve sonrasında güvenlikli ilgili tedbiri mutlaka aldıracaktır. 

13- Hakemler müsabaka öncesi sahayı  kontrol edecekler, eksiklikler varsa tamamlatacaklar, müsabaka öncesi uygun kıyafetle  trio olarak ısınmaya çıkmalıdırlar. 

14- Gözlemci müsabaka başlamadan önce müsabakanın başlaması için hakeme işaret verecek hakem gözlemcinin başlama işaretini almadan müsabakayı  başlatmayacaktır. 

15- Gözlemciler zorunlu haller dışında devre arası hakem odasına girmemelidirler. 

16-Hakemler her iki takım oyuncuları da oyun sahasını terk etmeden oyun sahasını terk etmeyeceklerdir. Gözlemci müsabaka mahallinden ayrılan her iki takım oyuncu ve her iki takım görevlilerini soyunma odalarına gidene kadar izleyecek, disiplinsiz davranışlar varsa not alarak yapanlar hakkında rapor yazacaktır. 

17-Her iki takım da müsabaka mahallini terk ettikten sonra Gözlemci öncelikli olarak güvenlik tedbirlerini güvenlik güçlerince aldırarak, müsabaka mahallinden  gözlemci ve hakemler ile hep birlikte ayrılacaklardır. 

18-Müsabaka oynanmaz, yarıda kalır veya olay olursa   Gözlemci varsa Gözlemci  yoksa Hakem, İHK Raportörüne telefonla bilgi verecektir. 

19-Gözlemci raporları ile Gözlemci-Hakem disiplin raporları en geç Pazartesi 22:00’ye kadar HYS sisteminden gönderilecek, Hakem Raporları ise en geç Salı saat 17:00’ye kadar Kurula gönderilecektir. Haftaiçi oynanan müsabakaların raporları ise ertesi gün saat 17:00’ye kadar Kurula gönderilecektir. Raporlarını zamanında göndermeyenler veya uygun düzenlemeyenlerle ilgili Kurul gerekli yaptırımları uygulayacaktır. 

21- İHK’nun izni olmadan Hakem ve Gözlemciler hiçbir müsabakada görev alamazlar, hiçbir  görsel ve yazılı basına demeç veremezler, yazı yazamazlar. Hakem ve Gözlemciler sosyal paylaşım sitelerinin kullanımında çok dikkatli olmalıdır.

22- Tüm Hakem ve Gözlemciler Kurulumuzla ilgili her türlü iletişim sorun-randevu ve görüşleri için Kurulumuz Raportörü  ile iletişime geçecekleridir.

23- Müsabaka öncesi Akreditasyon kartlarını teslim edecek Kıdemli Yardımcı Hakem; kartların ilgili kişilere ait olduğunu titizlikle kontrol etmeli ve antrenörün eşofmanlı olması zorunluluğu kuralını uygulatmalıdır. Antrenörsüz maça çıkan takımla ilgili Hakem ek rapor düzenlemelidir.

  04.09.2014

2014 - 2015 SEZONU AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLARDAN ÖNE ÇIKAN MADDELER

     tekirdağ-ASKF-logo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014-2015 SEZONU

AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE

UYGULANACAK ESASLARDAN ÖNE ÇIKAN MADDELER

 1-    2014-2015 sezonu için 1986 ve daha büyük doğumlular yaşı büyük futbolcu, 1996 ve daha küçük doğumlular ise yaşı küçük futbolcu statüsündedir. Büyükler kategorisi yerel ligi olan Süper Amatör ve 1. Amatör ile Bölgesel Amatör Lig’de 1987 ve daha küçük doğumlu futbolcular oynayacaktır. Takımlarda 18 kişilik müsabaka isim listesinde yaşı büyük en fazla 5 (beş) futbolcu ve 1996 ve daha küçük doğumlu en az 2 (iki) futbolcu yer alacaktır.

2-    U19 ligi müsabakalarında 1996 ve daha küçük doğumlu olan futbolcular oynayabilirler.

3-    U19 Liginde; Oyuncu sayısı : 11, Yedek oyuncu sayısı : 7, Oyuncu değişikliği sayısı : 3, Müsabaka süresi : 2 x 45 dakika, Uzatma süresi : 2 x 15 dakika.

4-    U17 ligi müsabakalarında 1998 ve daha küçük doğumlu olan futbolcular oynayabilir.

5-    U17 Liginde; Oyuncu sayısı : 11, Yedek oyuncu sayısı : 7, Oyuncu değişikliği sayısı : 5, Müsabaka süresi : 2 x 40 dakika, Uzatma süresi : 2 x 10 dakika.

6-    U16 ligi müsabakalarında 1999 ve daha küçük doğumlu olan futbolcular oynayabilirler.

7-    U16 Liginde; Oyuncu sayısı : 11, Yedek oyuncu sayısı : 7, Oyuncu değişikliği sayısı : 5, Müsabaka süresi : 2 x 40 dakika, Uzatma süresi : 2 x 10 dakika.

8-    U15 Ligi müsabakalarında 2000 ve daha küçük doğumlu olan futbolcular oynayabilirler.

9-    U15 Liginde; Oyuncu sayısı : 11, Yedek oyuncu sayısı : 7, Oyuncu değişikliği sayısı : 5, Müsabaka süresi : 2 x 35 dakika.

10- U14 Ligi müsabakalarında 2001 ve daha küçük doğumlu olan futbolcular oynayabilirler.

11- U14 Liginde; Oyuncu sayısı : 11, Yedek oyuncu sayısı : 7, Oyuncu değişikliği sayısı : 5, Müsabaka süresi : 2 x 35 dakika.

12- U13 Ligi müsabakalarında 2002 ve daha küçük doğumlu olan futbolcular oynayabilirler.

13- U13 Liginde; Oyuncu sayısı : 11, Yedek oyuncu sayısı : 7, Oyuncu değişikliği sayısı : 5, Müsabaka süresi : 2 x 30 dakika.

14- U12 Minikler Şenliği müsabakalarında 2003 ve daha küçük doğumlu olan futbolcular oynayabilirler.

15- U12 Minikler Şenliğinde; Oyuncu sayısı : 8 (7+1) , Yedek oyuncu sayısı : 6 (5+1), Oyuncu değişikliği sayısı : 6 (2. devre başladıktan sonra en fazla 3 oyuncu değiştirme hakkı ile sınırlıdır.)

Müsabaka süresi : 2 x 25 dakika   Devre : 10 dakika,                Saha ölçüsü : 1/2 saha veya (50m.x70m.)             Uzatma süresi : Uzatma yoktur, direk penaltı atışları ile sonuç alınır. Kale ölçüsü : 2m.x5 m.,Ceza Alanı : 12m.x29m. Baraj : 7m., Penaltı : 9m., Top : 4 numara.

16- U11 Miniminikler şenliği müsabakalarında 2004 ve 2005 doğumlu futbolcular oynayabilir.

17- U11 Miniminikler Şenliğinde;

Oyuncu sayısı : 8 (7+1)                               Yedek oyuncu sayısı : 6 (5+1)

Oyuncu değişikliği sayısı : 6 (2.devre başladıktan sonra en fazla 3 oyuncu

değiştirme hakkı ile sınırlıdır.)

Müsabaka süresi : 2 x 25 dakika               Devre : 10 dakika

Saha ölçüsü : 1/2 saha veya (50m.x70m.) Uzatma süresi : Uzatma yoktur, direk penaltı atışları ile sonuç alınır.

Kale ölçüsü : 2m.x5m.         Ceza alanı : 12m.x29m.

Baraj : 7m                             Penaltı : 9m.                                     Top : 4 numara

18- FORMA NUMARALARI:BAL, Yerel Amatör Ligler ile Türkiye Şampiyonalarında takımlar 1’den 99’akadar forma numarası ile müsabakalara çıkabilirler.

19- EV SAHİBİ TAKIMIN FORMA DEĞİŞTİRME ZORUNLULUĞU:

İki takımın forma rengi aynı olduğunda ev sahibi takım forma değiştirir. Aynı merkezin takımları arasındaki maçlarda, fikstürde ismi önce yazılı olan takım ev sahibi durumunda olup formayı o takım değiştirir.

     20- YEDEK KULÜBE BELİRLENMESİ: Yedek kulübeyi seçme hakkı misafir takıma aittir. Aynı ilin iki takımı aynı sahayı kullanıyorsa fikstürde ismi önce yazılı takım ev sahibi konumunda olup yedek kulübesini diğer takım seçer.

     21- MÜSABAKALARDA FUTBOLCULARIN LİSANSLARINDA TAHRİFAT OLMASI VEYA KENDİSİNE AİT OLMAYAN LİSANSLA OYNAMASININ BELİRLENMESİ

BAL, Yerel Amatör Müsabakalar ve Türkiye Şampiyonalarında müsabaka öncesi, müsabaka anında, devre arası ve müsabakanın bitiminde takımlardan birinin, rakip takımın bir veya birkaç futbolcusunun, başkasına ait lisansla oynadığına, lisans tahrifatı, lisanstaki fotoğrafın değiştirilmesi vb. konularında yazılı/sözlü bir itiraz olduğunda, hakem tarafından, bu kişi veya kişilerin kimlik kontrolü yapılarak fotoğrafı, müsabaka hakemi ile birlikte çekilir. Hakem bu fotoğrafı, itiraz; müsabakanın ilk yarısında yapılıyorsa devre arasında, ikinci yarısında yapılıyorsa müsabaka sonunda çektirir. İtiraz edilen futbolcu oyuncu değişikliği yapılarak oyundan alınıyorsa, hakem fotoğrafı oyuncu değişikliği anında çektirir. Fotoğraf çektirilemediği takdirde hakkında itiraz edilen futbolcunun lisansındaki fotoğraf ile kimlik bilgilerinin karşılaştırılması yapılır. Hakem bu inceleme sonucu kanaatini raporuna yazar. Kimlik kontrolü yaptırmaktan veya fotoğraf çektirmekten kaçındığı takdirde bu durum hakem tarafından raporunda belirtilir.

İtiraz eden kulüp yetkilisinin, müsabaka isim listesine itirazının olmadığı imzasını atması yeni bir itiraza engel teşkil etmez. Belgelerin haksız kullanımı eylemine TFF yetkilileri, Amatör İşler Kurulu

Üyeleri, ASKF Başkanı ve Futbol İl Temsilcisi bizzat tanık olduğunda raporunu tutar.

22- MÜSABAKA KADROLARI VE İSİM LİSTELERİNİ İMZALAYACAK YETKİLİLER

Bir takım 9 kişiden daha az bir kadro ile müsabakaya başlayamaz. Müsabaka başlamadan önce müsabaka isim listesinin imzalanarak hakeme verilmesi zorunludur. Müsabaka isim listesine 11 futbolcu yazılmasına rağmen 11 futbolcudan daha az bir kadro ile (en az 9 futbolcu) müsabakaya başlanması halinde, müsabaka isim listesinde ismi yazılı futbolculardan eksik olanlar sonradan gelerek müsabakaya dahil olabilirler. Müsabakadan önce, müsabaka isim listesi ve futbolcu lisansları rakip takımlar tarafından incelenir, imzalanarak kabul edilir. BAL, Yerel Amatör Müsabakalar ve Türkiye Şampiyonaları müsabakalarında Federasyonca sahaya giriş kartı verilen yönetici, teknik direktör, teknik sorumlu veya antrenör müsabaka isim listelerini bizzat imzalayarak müsabaka hakemine vereceklerdir. Amatör futbol müsabakalarında takım kaptanı veya futbolcu müsabaka isim listesini imzalayamaz. Amatör müsabakalarda saha içi giriş kartı bulunmayan yönetici, teknik direktör, teknik sorumlu veya antrenör müsabaka isim listesini imzalayamaz. Müsabaka isim listesini imzalayan kişi, oyun başlamadan veya oyun sırasında müsabakayı terk ederse, o anda saha içinde imzaya yetkili başka kimse de yok ise müsabakayı terk eden imza atan kişi İl Disiplin Kurulu’na sevk edilir. Müsabaka gününde cezalı olan yönetici, teknik direktör, teknik sorumlu veya antrenör isim listesini imzalayamaz. Müsabaka isim listesini imzalayacak yetkili bulunmaması halinde müsabaka hakem tarafından oynatılmayacaktır. BAL, Yerel Amatör Müsabakalar ve Türkiye Şampiyonalarında müsabaka isim listesini imzalayan yönetici veya teknik kişi, oyun sırasında hakem tarafından ihraç edildiği taktirde, yedek kulübesinde imza yetkisi olan bir başka yönetici veya teknik kişi yok ise müsabakanın devam eden bölümünde veya müsabaka Türkiye Şampiyonası grup maçları ise sonraki grup maçlarında oyuncu değişikliği kartını ve müsabaka isim listesini takım kaptanı imzalayabilir.

23- SAHAYA GİRECEK GÖREVLİLER

Amatör Futbol lig müsabakalarının oynandığı saha ve stadlarda görevli temsilci, gözlemci, denetçi ve saha komiseri dışında görevli personel, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü ve Şube Müdürü, TFF Bölge Müdürü, TFF Amatör İşler Kurul Üyeleri, ASKF Başkanı, İl Hakem Kurulu Başkanı ve Futbol İl Temsilcisi sahaya girebilirler.

24- SAHAYA GİRECEK KULÜP YETKİLİLERİ

Amatör Futbol lig müsabakalarında; saha kenarına düzenlenmiş özel yerlerde oturmaları kaydıyla, yedek futbolcular (ihraç hariç) ve oyundan çıkan oyunculardan başka her iki kulübün Federasyonca sahaya giriş kartı verilen: 1 Yönetici,1 Teknik Sorumlu (Eşofmanlı - Teknik Direktör sivil giyinebilir),Varsa 1 Antrenör (Eşofmanlı),Varsa 1 Kaleci Antrenörü (Eşofmanlı),1 Doktor veya Sağlık Görevlisi,1 Masör

25- MÜSABAKALARDA SAHA İÇİ GİRİŞ KARTLARININ BOYUNA ASILMASI ZORUNLULUĞU

TFF Bölge Müdürlüklerince kulüplerin yönetici, antrenör, masör ve sağlık görevlilerinden müsabakada saha içine girecek olanlara saha için giriş kartları verilirken kartların gireceği kart poşeti ve kart askısı da beraberinde verilecektir. Saha içine girecek yetkililer, kartların hakem tarafından müsabaka öncesi kontrolü yapıldıktan sonra kartlarını kart poşetine koyarak müsabaka süresince boyunlarına asmak zorundadır.

 

 

NOT: http://tekirdagamatorspor.org/ sitesinde 2014-2015 SEZONU AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLAR KİTAPÇIĞININ TÜMÜ YAYINLANMAKTA OLUP, GÖZLEMCİLERİMİZ VE HAKEMLERİMİZ KİTAPÇIĞIN TÜMÜNE BU ADRESTEN ULAŞABİLİRLER.

KLASMAN HAKEM, YARDIMCI HAKEM VE GÖZLEMCİ ADAYLARI...

 
 
 
                   ihk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
SIRALAMA LİSANS NUMARASINA GÖRE YAPILMIŞTIR.
 
HAKEM ADAYLARI
1-LEVENT BUĞRA VARTEMEL
2-SERKAN ERYILMAZ
 
YARDIMCI HAKEM ADAYLARI
1-FIRAT EMRE KIRDAR
2-HASAN DARCAN
3-MURAT TOPUZ
4-MERT BAYKAL
 
GÖZLEMCİ ADAYLARI
1-RÜSTEM BENZER
2-KENAN PİLATİN

ATLETİK TEST KOŞU SAATLERİ...

DSC03985

2014 - 2015 SEZONU VİZE TAKVİMİ...

vizetakvim2

Alt Kategoriler

Yararlı Linkler